Prepravné a balné ZADARMO.
NAJPREDÁVANEJŠIE VÝROBKY
  1. Detská postieľka - CIAK
  2. Matrace - Matrace vláknový - MED
  3. Matrace - Matrace latexová - LATTICE
  4. Detská postieľka - PETITO
  5. Vysoká stolička - Pappy-Re
  6. Detská postieľka - CAPRICE ROYAL
  7. Detská postieľka - GIGI E LELE
  8. Matrace - Matrace PUR pena - Sendvič PLUS
  9. Vysoká stolička - Pappy-ReDomelia

Začíname s prikrmovaním bábätka


Začíname s prikrmovaním bábätka 3.10.2012 | Prikrmovanie, alebo tiež pomalý prechod na pevnú stravu je veľkou zmenou v živote kojenca.

Do tej doby bol zvyknutý viacmenej na stále rovnakú chuť materského alebo umelého mlieka a náhle prichádzajú chute nové, úplne odlišné. A nie vždy si na ne bábätko zvyká ľahko...

 


Aby malý kojenec správne prospieval, doporučuje sa s prikrmovaním začať asi v pol roku života. Samozrejme aj tu môžu existovať odchýlky – niektoré deti jesť vôbec nechcú a s prijímaním pevnejšej stravy si dávaju načas, iné musia rodičia začať prikrmovať už pred dovŕšením tohoto veku – najskôr však od 4. mesiaca. Tu je ale nutné poradiť sa s pediatrom.

Ako s prikrmovaním začať? Čo a koľko dať malému bábätku jesť? Dávať dieťaťu stravu připravenu doma alebo kupované hotové príkrmy? Pokiaľ budete varit doma: budete používať vodu z vodovodu alebo kupovanú kojeneckú? Mixovať alebo len poriadne rozmačkať?

Přikrmování miminka To sú otázky, ktoré si bude musieť položiť každý rodič. A samozrejme každý si na ne chce odpovedať čo najlepšie. Ale rovnako ako v mnohých iných oblastiach, aj tu platí, že nakoniec sa sám rodič musí rozhodnúť, čo je pre jeho dieťa najlepšie, pretože pri bližšom dohľadávaní odpovedí na tieto otázky zistí, že názory (nielen) odborníkov sa na túto tému rozchádzajú.

Tento článok si teda nekladie za cieľ povedať vám, ako musíte svoje dieťa začať prikrmovať, ale snaží sa informovať o tom, aké možnosti v otázke prikrmovania máte. Začneme však pekne po poriadku.


Od kedy začať s prikrmovaním?

Bežnou praxou je, že vám prikrmovanie doporučí váš detský lekár. Ten by vám mal byť tiež hlavným poradcom v otázke, čo svojemu dieťaťu podávať a akou formou. Najčastejšie sa s prikrmovaním začína po ukončení 6. mesiaca, jako už bolo ale spomenuté, môže sa stať, že aj skôr – väčšinou sa to týka detí, ktoré nie sú kojené. Pokiaľ doma máte dieťa, ktoré bude mať čoskoro po roka, možno ste si všimli, že si začína viac všímať osoby, ktoré v jeho prítomnosti jedia. Samotné dieťa teda o jedlo začína projavovať záujem.


Ako začať s prikrmovaním?

S prikrmovaním je nutné začínať predovšetkým pomaly. Na začiatok sa radí zelenina alebo kaša (ovocie sa má zaradiť do jedálnička dieťaťa až neskôr, aby si dieťa nezvyklo na jeho sladkú chuť a neodmietalo potom nesladké potraviny). Jedlo podávame na obed – keby dieťaťu spôsobilo nevoľnosť, je pravdepodobné, že do večera to prejde a dieťa nebude prípadná bolesť bruška budiť zo spánku. Väčšinou sa radí podávať dieťaťu jedlo malou plastovou lyžičkou určenou špeciálne deťom. Je možné, že zo začiatku bábätko nebude vedieť, čo si s jedlom na lyžičke počať – veď do teraz salo tekutú stravu a náhle prichádza niečo úplne iné. Naviac – pol roka „jedlo“ niečo, čo malo viacmenej stále rovnakú chuť a konzistenciu. Musíte preto byť trpezliví. Možno dieťa bude jedlo vypľúvať, odmietať alebo sa bude dokonca hnevať. Musíte však vydržať. V žiadnom prípade to ale neznamená, že budete dieťaťu jedlo vnucovať, tým by si vytvorilo k prijímaniu potravy po lyžičkách averziu. Ak dieťa nechce jesť prvý deň, nevadí. Zkúste to zase zajtra. Prípadne pár dní počkajte a zkúste to znova. Dieťaťu už nestačia živiny z materského mlieka, jeho zásoby železa (ktoré z mlieka skoro vôbec nepríjma) sú takmer vyčerpané, je teda žiadúce, aby dieťa stravu prijímalo. Pokiaľ bude vaše bábätko jedlo stále odmietať, obráťte sa na svojho detského lékára.

Přikrmování miminka A čo dieťaťu podávať? Kupovať alebo variť doma? Ako je to s tekutinami? Čo by dieťa malo jesť a čo sa naopak neodporúča? To sú otázky, na ktoré sa vám budem snažiť odpovedať v ďalšom pokračovaní tohoto článku budúci týždeň.
Zdroj: www.chytrazena.cz
 
© 2016 Pali-Hana.sk
http:// www.pali-hana.sk
email: info@pali-hana.sk
mobil: +421 918 627 125
XHTML | CSS